wtorek Kwiecień 23, 2019

Ostateczna wersja mandatu negocjacyjnego zatwierdzona

2014.07.31 257 Wyświetleń Możliwość komentowania Ostateczna wersja mandatu negocjacyjnego zatwierdzona została wyłączona
Ostateczna wersja mandatu negocjacyjnego zatwierdzona
Ostateczna wersja mandatu negocjacyjnego zatwierdzona

45 projektów na łączną kwotę ponad 20 mld zł – tak w skrócie można podsumować propozycje kluczowych dla Dolnego Śląska inwestycji zawartych w „Stanowisku negocjacyjnym Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Dziś marszałek Cezary Przybylski, wraz z przedstawicielami zarządu – wicemarszałkami Jerzym Michalakiem i Radosławem Mołoniem oraz członkiem zarządu Włodzimierzem Chleboszem, zaprezentowali listę zadań, które mają być realizowane przy wsparciu rządu.

Przedstawiony dziś dokument zakończył okres prac i konsultacji na poziomie województwa i rozpoczął proces negocjacyjny. Zawarte w nim projekty będą teraz przedmiotem rozmów pomiędzy stroną rządową, a władzami Dolnego Śląska. Ostateczną listę projektów poznamy po zakończeniu negocjacji.

– Wierzę, że uda nam się uzyskać zgodę na realizację większości zgłoszonych projektów. Przedstawione dziś „Stanowisko negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” jest efektem wypracowania pewnego kompromisu, który jest zestawieniem projektów, z jednej strony wyrażających nasze potrzeby, a z drugiej mających szansę na realizację ze środków rządowych – mówił w trakcie konferencji Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kontrakt Terytorialny jest narzędziem, które pozwoli na lepszą koordynację działań szczebla rządowego i samorządowego oraz realizację przedsięwzięć, które mają decydujący wpływ na rozwój naszego regionu, a są zapisane m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.

Lista projektów została podzielona na kilka zakresów tematycznych. Wśród nich znajdziemy między innymi: transport, środowisko i bezpieczeństwo, szkolnictwo wyższe, edukację, rewitalizację, a także ochronę zdrowia i sport.

Wśród dolnośląskich projektów znalazły się m.in inwestycje związane z infrastrukturą: dokończenie drogi ekspresowej S5 Wrocław – Poznań oraz S3 do granicy z Czechami, budowa obwodnic Wałbrzycha, Głogowa, Milicza oraz Oławy, a także rewitalizacja linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław – Szczecin. Obok nich są także te związane z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego; badawcze – budowa Ponadregionalnego Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych oraz związane z ochroną zdrowia – Dolnośląskie E-Zdrowie, które ma rozwijać system ratownictwa medycznego w naszym województwie. Pełna lista projektów dostępna jest tutaj.

Kontrakt Terytorialny jest umową, która określa cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danych województwie. Zawierany jest pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez ministra ds. rozwoju regionalnego, a Zarządem Województwa Dolnośląskiego. Dokument ten określa cele i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz województwa, sposób ich finansowania, koordynacji i realizacji. Kontrakt terytorialny jest jednym z nowych instrumentów, który ma poprawić efektywność polityki rozwoju.

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Firma do kontroli

Firma do kontroli

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone