czwartek Kwiecień 25, 2019

Rekordowy Zjazd Świdniczan za nami

2014.08.27 235 Wyświetleń Możliwość komentowania Rekordowy Zjazd Świdniczan za nami została wyłączona
Rekordowy Zjazd Świdniczan za nami
foto: Dariusz Nowaczyński

Dokładnie 1669 uczestników zarejestrowało się na II Zjeździe Świdniczan, z czego 117 osób mieszka poza Polską, w 14 krajach, zaś 247 – poza Świdnicą. Najdalsze miejsce, z którego na zjazd przyjechała pięcioosobowa rodzina, to Perth w Australii. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, pokonali dystans ponad 13.344 km. Zostali za to nagrodzeni.

Tegoroczny zjazd to nie tylko więcej uczestników (przed rokiem było ich 1209), ale też koncertów, wycieczek i atrakcji dla świdniczan. Podczas imprezy uroczyście otwarto Świdnicką Ścieżkę Biegową, odbył się – już po raz drugi – Festyn Dzika i Karpia Dolnośląskiego z mnóstwem atrakcji dla świdniczan dużych i małych, świętowano także 20-lecie partnerstwa miast Świdnica – Police nad Metuji przypieczętowane kolejnym porozumieniem. Przy okazji II Zjazdu Świdniczan gospodarze, czyli władze miasta Świdnicy, zaprosili wójtów innych polskich Świdnic – Teresę Mazurek, wójt gminy Świdnica, Adama Jaskulskiego, wójta gminy Świdnica w województwie lubuskim, oraz Wacława Jaskułę, wójta gminy Świdnica Polska. Podczas uroczystego otwarcia zjazdu 22 sierpnia wszyscy wójtowie oraz prezydent Świdnicy podpisali porozumienie, w którym deklarują wsparcie świdniczan mieszkających w Polsce w miastach i gminach z nazwą Świdnica oraz ich promowania w kraju i poza jego granicami.

Podczas kulminacyjnego wieczoru zjazdu prezydent Wojciech Murdzek wręczył nagrody dla najmłodszych uczestników tego wydarzenia. W imieniu swoich pociech nagrody odebrali rodzice. Najmłodszą uczestniczką okazała się 9-miesięczna Emilia Marcińczyk, a uczestnikiem – 10-miesięczny Nikodem Czerwiński. Jednym z najstarszych uczestników był 73-letni Andrzej Nagórko, a jednym z najdłużej mieszkających w Świdnicy – zameldowany tu od 1951 roku Ryszard Wróblewski. Ewa i Józef Babińscy z trójką swoich dzieci – Pawłem, Mateuszem i Sylwią – to świdniczanie, którzy przebyli najdłuższą drogę, by wziąć udział w zjeździe. Pokonali 13.344 km z Perth w Australii. W nagrodę wygrali lot balonem ufundowany przez Krzysztofa Zaparta.

Prezydent wyróżnił także Barbarę Drąg, świdniczankę, która zapisała się na zjazd pod numerem 1000. Tego wieczoru wręczono także nagrodę w konkursie fotograficznym „Ze Świdnicą w tle”. Wygrał go Igor Kucharski, który z rąk fundatora nagrody, prezesa Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” Krzysztofa Brzozowskiego, odebrał tablet.

Spośród koncertów, które mieli do dyspozycji świdniczanie, nie tylko ci, którzy zapisali się na zjazd, najciekawszy był sobotni brawurowy koncert polskich przebojów w wykonaniu utalentowanej świdnickiej młodzieży z towarzyszeniem muzyków pod kierunkiem Dariusza Jarosa, zakończony pokazem fajerwerków. W niedzielę, na finał, zagrał z kolei wrocławski zespół More Wine Please. Świdniczanie bawili się także na wspólnym grill, w którym – według szacunków organizatorów – wzięły udział blisko 3 tys. uczestników.

***

O II Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan
II Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (21-24 sierpnia 2014 roku) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Organizatorami II Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan są Świdnicki Ośrodek Kultury, Miasto Świdnica oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Teren przy ul. Ułańskiej z atrakcjami

Nowe boiska przy ul. Ułańskiej

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone