czwartek Kwiecień 25, 2019

Będzie pociąg z Wrocławia w Góry Sowie przez Sobótkę i Świdnicę

2014.09.24 443 Wyświetleń 2 komentarze
Będzie pociąg z Wrocławia w Góry Sowie przez Sobótkę i Świdnicę

Linia kolejowa nr 285, łącząca stacje Wrocław Główny i Jedlina-Zdrój, zostanie wyremontowana. To już pewne, bo Urząd Marszałkowski zadeklarował pieniądze na ten cel.

– Zarząd województwa wyraził też wolę przejęcia od kolei wspomnianej linii. W tej sprawie toczą się negocjacje dotyczące inwentaryzacji i ceny. Nie wiadomo jeszcze, jak się zakończą – wyjaśnia Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa.

Najważniejsze, że zapadła decyzja o pracach remontowych i modernizacji tej linii. Zamknięto ją w 1990 roku. Lokalne samorządy, wchodzące obecnie w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej, nie chciały dopuścić do jej całkowitej dewastacji, by nie zamykać szansy na ponowne otwarcie w przyszłości. Ma ona bowiem olbrzymie znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Może być też alternatywą dla dojazdu do pracy i szkoły.

– Jest najpiękniejszym szlakiem kolejowym w Polsce.

Mogliby nią dojeżdżać do nas turyści, ale wiele osób jeździłoby też do pracy, na przykład w zakładach wałbrzyskiej strefy ekonomicznej – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim. Samorządowcy uważają, że spółka PLK zbyt wysoko wyceniła wartość remontu linii. Koszt tych prac oszacowano na 400 mln zł. – Kilkadziesiąt milionów powinno wystarczyć – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ta trasa wpisuje się w plan Wałbrzyskiej Kolei Aglomeracyjnej. Dobra komunikacja ma dla nas olbrzymie znaczenie. Zaniedbane linie kolejowe i drogi izolowały nas i powodowały niespójność transportową. To musi się zmienić.

Jerzy Tutaj dodaje, że inwestycja powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Linia z Wrocławia do Jedliny-Zdroju ma ponad 82 km długości i prowadzi m.in. przez Świdnicę, Wałbrzych i Walim.

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w

Święto ziemniaka – Świebodzice

Via regia – szlak wędrówki gatunków

Via regia – szlak wędrówki gatunków

Powiązane wiadomości
2 komentarze do “Będzie pociąg z Wrocławia w Góry Sowie przez Sobótkę i Świdnicę”
 1. Alojz
  # 1 października 2014 z 17:42

  Rzeczywiście, linia z Wrocławia do Jedliny prowadzi przez Wałbrzych, Walim…. sra ta ta ta. Kłaniają się lekcje geografii. A może przez Legnicę jeszcze?

 2. zbigniew
  # 30 września 2014 z 08:05

  [* WordPress Simple Firewall plugin marked this comment as „spam” because: Human SPAM filter found „pytanie” in „comment_content”. *]
  Temat ograny. Wraca medialnie co 4 lata (kampanie, chęć zabłyśnięcia). Dla ludzi posiadających min. znajomość tematu – problem nie do rozwiązania z uwagi na koszty wielokrotnie (kilkudziesięciokrotnie) przewyższające ewentualną rentowność uruchomionej komunikacji. Zrujnowane wiadukty, rozgrabione i zniszczone odcinki torowisk, zdewastowane i zlikwidowane stacje itd itp. podejrzewam że do dzisiaj nie opracowano eksperty o stanie technicznym odcinka ponad 80km sieci trakcyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Technicznie oczywiście, PIĘKNA wizja ewentualnego wykorzystania walorów turystycznych gór i kotliny – do zrealizowania – Niestety bezkompromisowo i cynicznie jest wykorzystywana przez kandydatów do władz samorządu lokalnego (broniących swojego „korytka” i „stołków”) grających na sentymentach ewentualnych wyborców. Pytanie – a po co nam to? Potrzebne? to niech zrealizują to ci którzy widzą że na tym można zarobić. Nie widać rąk podniesionych ewentualnych chętnych??? Ha, ha, ha i to jest to.