czwartek Kwiecień 25, 2019

Mózg dziecka się reorganizuje, gdy uczy się nowych rzeczy

2014.09.13 245 Wyświetleń Możliwość komentowania Mózg dziecka się reorganizuje, gdy uczy się nowych rzeczy została wyłączona
Mózg dziecka się reorganizuje, gdy uczy się nowych rzeczy
Mózg dziecka się reorganizuje, gdy uczy się nowych rzeczy

Dlaczego niektóre dzieci uczą się arytmetyki szybciej niż inne? Nowe światło na to pytanie rzucają badania opublikowane niedawno w „Nature Neuroscience”. Naukowcy odkryli, że mózg dziecka przebudowuje się, gdy zdobywa ono nową wiedzę, a główną rolę w tym procesie odgrywa hipokamp postrzegany dotychczas jako centrum pamięci.

Przedmiotem zainteresowania naukowców stało się to, co dzieje się z mózgiem dziecka, gdy wykonuje matematyczne zadania, począwszy od zwykłego liczenia przy pomocy palców, po bardziej efektywne strategie wykorzystywania pamięci do zadań matematycznych. Dr Vinod Menon, profesor psychiatrii w Stanford University School of Medicine, tłumaczy: „Chcieliśmy zrozumieć jak dzieci zdobywają nową wiedzę i określić dlaczego niektóre z nich przywołują z pamięci różne informacje lepiej niż inne”.

Aby zgłębić tę kwestię naukowcy wykonali dwie serie obrazów rezonansu magnetycznego na grupie dzieci w wieku 7-9 lat w odstępie 1,2 roku. Dodatkowo dla porównania wykonano analogiczne obrazy dla grupy badanych w wieku 14-17 lat oraz grupy młodych dorosłych liczących od 19-22 lat. Badani charakteryzowali się standardowym poziomem inteligencji (IQ).

Podczas trwającego ponad rok eksperymentu młodzi uczestnicy zaczęli rozwiązywać zadania matematyczne szybciej i trafniej, częściej również bazowali na zapisanych w pamięci faktach matematycznych i rzadziej musieli korzystać z obliczeń. Gdy zmieniała się strategia podchodzenia do zadań matematycznych, naukowcy dostrzegli szereg zmian w mózgach dzieci. Pod koniec badań hipokamp, pełniący wiele funkcji związanych z kształtowaniem nowych wspomnień, był aktywowany częściej niż na ich początku, z kolei mniej aktywne były rejony mózgu odpowiedzialne za dokonywanie obliczeń. Ponadto wzmocniły się połączenia pomiędzy hipokampem a innymi częściami mózgu.
„To oznacza, że hipokamp dostarcza rusztowania dla nauki i konsolidowania wiedzy do długoterminowej pamięci dziecka” – tłumaczy Menon. Mózgi dzieci budują schematy dla wiedzy matematycznej. „U dorosłych takie rusztowanie nie jest już potrzebne, ponieważ pamięć dla zagadnień matematycznych została już najprawdopodobniej skonsolidowana w korze nowej”.
Powyższe odkrycia pozwalają sformułować ostrożny wniosek, że na matematyczne osiągnięcia najmłodszych mniej wpływa zdolność dokonywania prostych obliczeń, bardziej zaś dobrze funkcjonująca pamięć.
„Badanie dostarcza nowego dowodu, że doświadczenie w rozwiązywaniu zadań matematycznych faktycznie zmienia hipokamp i jego połączenia. W trakcie rozwijania umiejętności, stają się coraz bardziej stabilne. Pomaga nauka tabliczki dodawania czy mnożenia i umieszczenie ich w swojej pamięci” – komentuje dr Kathy Mann Koepke z National Institutes of Health – instytutu, który ufundował eksperyment. Mann dodaje, że chociaż badanie koncentruje się na zdolnościach matematycznych, jest prawdopodobne, że na tej samej zasadzie rozwijają się też inne umiejętności; dzieci, które potrafią dopasować literę do dźwięku wcześniej uczą się szybko czytać.
„Dzisiaj jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że nie musimy już zadowalać się stwierdzeniem, że niektóre dzieci są bardziej, a inne mniej uzdolnione” – dodaje Michał Sobieraj z platformy BrainMax.pl. „Dzięki dynamicznemu rozwojowi neuropsychologii, lepiej rozumiemy jak przebiega proces nauki i rozwoju, a więc mamy też większe możliwości usprawniania tego procesu. Pamięć, koncentracja, percepcja, umiejętność logicznego myślenia oraz zdolności językowe mogą być rozwijane poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń poznawczych, które stymulują rozwój umysłowy – i to są fakty potwierdzone przez naukę”.

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Twoje Miasto w tym tygodniu ze Świdnicy!

Twoje Miasto w tym tygodniu ze Świdnicy!

Świdnickie Dyktando

IX Świdnickie Dyktando

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone