czwartek Kwiecień 25, 2019

Kampania wyborcza w gazetkach gminnych jest niedopuszczalna

2014.10.28 2187 Wyświetleń Możliwość komentowania Kampania wyborcza w gazetkach gminnych jest niedopuszczalna została wyłączona
Kampania wyborcza w gazetkach gminnych jest niedopuszczalna
Kampania wyborcza w gazetkach gminnych jest niedopuszczalna

Publikowanie materiałów wyborczych w czasopismach wydawanych i finansowanych przez gminy nie jest dopuszczalne – odpowiada PKW na pytanie naszego Czytelnika.

Czy wójt startujący w wyborach może wykorzystywać gazetkę gminną oraz logo gminy w swojej kampanii wyborczej? – pyta Czytelnik. Przepisy Kodeksu wyborczego nie upoważniają Państwowej Komisji Wyborczej do wydawania opinii w sprawach dotyczących wykorzystywania herbu czy godła jednostki samorządu terytorialnego – odpowiada PKW.

Jak dodaje, komisja nie jest uprawniona do wydawania opinii w tych sprawach nawet w przypadku wykorzystywania herbu czy godła jednostki przez kandydatów w trakcie kampanii wyborczej. Do wydania zgody w związku z wykorzystywaniem herbu czy godła gminy uprawnione są bowiem wyłącznie organy danego samorządu.

PKW wyjaśnia też, że kampania wyborcza może być prowadzona wyłącznie przez komitet wyborczy (osoby upoważnione) tylko ze środków sfinansowanych przez ten komitet.

Jeśli chodzi o publikację materiałów wyborczych w prasie gminnej, PKW stoi na stanowisku, że publikowanie materiałów wyborczych w czasopismach wydawanych i finansowanych przez gminy nie jest dopuszczalne.

Jak przypomina Komisja, zadania gminy określa ustawa o samorządzie gminnym, a publikowanie materiałów wyborczych w czasopiśmie wydawanym przez gminę i finansowanym z jej środków nie mieści się w wymienionym tam zakresie. Nie jest bowiem niezbędne dla zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty i nie stanowi realizacji zadań określonych w art. 7 ustawy.

Odpłatne publikowanie materiałów wyborczych w takim czasopiśmie stanowiłoby naruszenie art. 9 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Kkż/ Serwis Samorządowy PAP

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Fot. UG Świdnica

Odnowa wsi

Wygrali szablę Piłsudskiego!

Wygrali szablę Piłsudskiego!

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone