wtorek Kwiecień 23, 2019

Odpowiedź na krytykę Beaty Moskal–Słaniewska

2014.10.10 313 Wyświetleń 2 komentarze
7. Festiwal Reżyserii Filmowej!
7. Festiwal Reżyserii Filmowej!

– W związku z krytyczną uwagą dotyczącą Festiwalu Reżyserii Filmowej, którą wygłosiła Pani radna Beata Moskal–Słaniewska podczas ostatnich wywiadów w lokalnych mediach, pragnę w kilku zdaniach ustosunkować się do zarzutu, jakoby festiwal nie był festiwalem, ale przeglądem filmów oraz, że ranga festiwalu jest żadna – ponieważ nie znajduje się w spisie festiwali filmowych – mówi Stanisław Dzierjniejko, dyrektor Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Na początek przywołam definicję słowa festiwal.

Festiwal – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.

Jak widać, każdy festiwal z założenia jest przeglądem i tylko nieznajomość tematu sprawia, że robi Pani z tego zarzut.
Mówiąc, że ranga festiwalu jest żadna, obraża Pani nie tylko organizatorów festiwalu, ale przede wszystkim wybitnych reżyserów i aktorów, którzy odwiedzili Świdnicę oraz jej mieszkańców, którzy bardzo licznie uczestniczą w kolejnych edycjach festiwalu, chwaląc jego repertuar i niepowtarzalną atmosferę.

Skolimowski, Kutz, Zaorski, Falk, Chęciński, Lenartowicz, Morgensterm, Wójcik, Zanussi, Bajon, Kędzierzawska, Pawlikowski, Bugajski, Krauze, Majewski, Krzystek, Palkowski, Krzyształowicz, Zgliński, Krakowski, Rosa, Meszaros, Gajos, Żmijewski, Figura, Linda, Dereszowska, Zamachowski, Bohosiewicz, Nowicki, Kożuchowska, Dorociński, Brodzik, Gonera, Liszowska, Dancewicz, Wolszczak, Harasimowicz, Kamińska, Chabior, Szczepkowska, Jakubik, Bołądź, to tylko część nazwisk z imponującej palety reżyserskich i aktorskich gwiazd, które uczestniczyły w festiwalowych wydarzeniach.

Nie znam spisu festiwali filmowych, o których Pani mówi. Nie wiem, czy taki spis istnieje i kto go sporządził. Ale nawet jeśli tak jest, to źle świadczy nie o Festiwalu Reżyserii Filmowej, ale o osobie i instytucji, która go w tak niechlujny sposób sporządziła. I powiem szczerze, że mnie to kompletnie nie interesuje. Dla mnie najważniejszy jest widz. Wszystko co robię, robię wyłącznie z myślą o widzu. A Ci, swoją wielotysięczną obecnością w wydarzeniach związanych z festiwalem potwierdzają, że Festiwal Reżyserii Filmowej stał się wspólnym świętem reżyserów i mieszkańców Świdnicy.
Dbam również o to, żeby wszystkie imprezy festiwalowe były bezpłatne. Chcę, aby każdy mieszkaniec Świdnicy, bez względu na zasobność portfela, miał możliwość uczestniczenia w festiwalu.
Zdaniem czytelników Gazety Wrocławskiej, Festiwal Reżyserii Filmowej był „Wydarzeniem Roku 2013”. Miesięcznik Forbes, mając na uwadze m.in. stworzenie znakomitej imprezy pn. Festiwal Reżyserii Filmowej, ogłosił mnie zwycięzcą prestiżowej nagrody PROFESJONALISTA ROKU 2014.
Pani dezawuując Festiwal Reżyserii Filmowej, aspiruje do roli mentora w dziedzinie sztuki filmowej, o której, jak widać, nie ma Pani pojęcia. Zachwala Pani w większości imprezy niszowe i odpłatne, co nijak się ma do idei lewicowości, którą Pani podobno reprezentuje.

Z poważaniem
Dyrektor Festiwalu Reżyserii Filmowej
Stanisław Dzierniejko

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Centrum Przesiadkowe w Świdnicy

Wkrótce koniec budowy Centrum Przesiadkowego

Rafał Ząbczyk

Ząbczyk zrezygnował z kandydatowania

Powiązane wiadomości
2 komentarze do “Odpowiedź na krytykę Beaty Moskal–Słaniewska”
  1. Dominik
    # 16 października 2014 z 22:16

    Wstyd mi, mieszkańcowi Świdnicy, że mamy tak nieudolnych przedstawicieli w radzie miasta…

  2. Adam
    # 12 października 2014 z 09:39

    W Warszawie, Gdańsku, Łodzi nikt nie słyszał nic o tym festiwalu. Fajnie, że Świdniczanie mogą pooglądać filmy posłuchać aktorów, reżyserów. Ale uczciwie mówiąc jest to dla nich taki wyjazd na prowincję. Chałtura. Zrobienie dodatkowej kasy. Bo miasto kosztuje to sporo. Inne, z którymi prowadzone były rozmowy szybko wycofywały się. Dużo bogatsze. Ale nasi przyspawani do foteli władcy wiedzą lepiej co jest dla mieszańców potrzebne. A ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia jak nie było tak nie ma.Za to dużo, dużo alkoholu na każdym kroku.