wtorek Kwiecień 23, 2019

Prokurator od 3 lat unika oskarżenia

2014.10.30 338 Wyświetleń 1 odpowiedź
Prokurator od 3 lat unika oskarżenia
Prokurator od 3 lat unika oskarżenia

Już 14 miesięcy prokurator Małgorzata Ch. ze Świdnicy unika oskarżenia o niedopełnienia obowiązków służbowych i poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Śledztwo w jej sprawie prowadzone jest od 2011 roku.

By śledczej postawić zarzuty, trzeba najpierw uchylić jej immunitet. Od sierpnia ubiegłego roku chce to zrobić Sąd Dyscyplinarny, ale pani prokurator skutecznie go unika, notorycznie nie stawiając się na posiedzenia w swojej sprawie i wyszukując kruczki prawne, pozwalające na przedłużania postępowania. Za niedopełnienie obowiązków grozi jej do 3 lat więzienia.
– Wiem, nie wygląda to dobrze, bo trwa już bardzo długo – przyznaje Lilianna Łukasiewicz,rzecznik prasowy Prokuratory Okręgowej w Legnicy, która od 2011 roku prowadzi śledztwo w sprawie świdnickiej śledczej. – Mamy mocne dowody, ale związane ręce – dodaje. Prokurator kilka razy nie stawiała się na wyznaczone posiedzenia przedstawiając zwolnienia lekarskie, a kiedy w końcu sąd ją przesłuchał i uchylił jej immunitet, ta złożyła zażalenie na tę decyzje i znów zaczęła grać na czas.
Najpierw ponownie nieobecnościami, a potem nieprawidłowym, zdaniem jej pełnomocnika, sformułowaniem zarzutów. W efekcie sprawa o uchylenie immunitetu wróciła do sądu pierwszej instancji i cała procedura rozpocznie się od nowa.
Pani prokurator notorycznie ginęły akta, potem odnalezione albo w jej szafie w pokoju w prokuraturze, albo w mieszkaniu prywatnym. Śledcza fałszowała też liczne dokumenty.
Nieoficjalnie mówi się o kilkudziesięciu sprawach, gdzie nie dopełniła swoich obowiązków. Przez te zaniedbanie część tych spraw się przedawniała i winni nie zostali ukarani.
– Nie znaleźliśmy dowodów na to, że mamy tu do czynienia z przyjmowaniem jakichkolwiek korzyści majątkowych przez prokurator Ch. – zastrzega Lilianna Łukasiewicz.
Od 2012 roku Ch. jest prokuratorem w stanie spoczynku (to wcześniejsza emerytura, na którą prokuratorzy i sędziowie mogą przechodzić już w wieku 55 lat). Odchodząc z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, mimo że toczyło się w jej sprawie już śledztwo, otrzymała blisko 65 tys. zł odprawy. Ta należała jej się mimo, że obecnie nadal otrzymuje wynagrodzenie (około 8 tys. zł miesięcznie).

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
145 kilogramów tytoniu

145 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy

Zatrzymao podejrzanego o kradzieże kratek ściekowych i pokryw włazów

Powiązane wiadomości
Jedna odpowiedź do “Prokurator od 3 lat unika oskarżenia”
  1. Adam
    # 1 listopada 2014 z 12:23

    Niestety. Potwierdza to tezę, że w tym kraju są równi i równiejsi. A najjaskrawiej widać to w środowisku prawniczym i lekarskim. Tam nikt na nikogo nie powie złego słowa, chociaż prawdę widać na wyciągnięcie ręki. Najłatwiej zamknąć kogoś za kradzież batonika ale już udowodnienie korupcji, naginania prawa dla własnej korzyści czy po prostu udowodnienie czyjejś niekompetencji co doprowadziło do złamania tego prawa to już ciągnie się latami. I z reguły bez finału. Straszne to. To naprawdę dziki kraj.