wtorek Kwiecień 23, 2019

To koniec śmieciowego jedzenia w szkołach. Jest zakaz!

2014.10.23 305 Wyświetleń Możliwość komentowania To koniec śmieciowego jedzenia w szkołach. Jest zakaz! została wyłączona

W stołówkach szkolnych ma być zdrowiej, a ze sklepików mają zniknąć chipsy, niektóre ciastka i napoje energetyzujące – zdecydowali dzisiaj posłowie. To ma być koniec ery „śmieciowego jedzenia” w szkołach. Dla niepokornych są przewidziane duże kary. Nawet do 5 tys. zł. Być może te działania uchronią dzieci przed otyłością i chorobami.

W szkołach nie będzie można sprzedawać ani podawać tzw. śmieciowego jedzenia – zdecydował w czwartek Sejm, uchwalając nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Przepisy mają także obowiązywać w przedszkolach.

Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do żywności zawierającej znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną wielu przewlekłych chorób. Chodzi m.in. o chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.

Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu. Dotyczy to wszystkich typów szkół (od podstawowych do ponadgimnazjalnych) z wyjątkiem szkół dla dorosłych.

Dodatkowo dyrektor szkoły lub przedszkola w porozumieniu z radą rodziców będzie mógł stworzyć własną listę środków spożywczych dozwolonych do sprzedaży i spożycia w jego placówce, jeśli oczekiwania ze strony rodziców będą bardziej restrykcyjne niż zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia.

W wypadku złamania przepisów przewidziano sankcje. Jeżeli kontrola w szkole lub przedszkolu przeprowadzona przez inspekcję sanitarną wykaże, że zostało złamane prawo, na ajenta prowadzącego sklepik lub stołówkę będzie mogła zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od tysiąca do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł także rozwiązać z nim umowę w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 września 2015 r., przy czym dają prowadzącym sklepiki trzy miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Idzie jesień, nie daj się przeziębieniu!

Idzie jesień, nie daj się przeziębieniu!

Kolejne badania dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego

Kolejne badania dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone