czwartek Kwiecień 25, 2019

Ząbczyk zrezygnował z kandydatowania

2014.10.11 308 Wyświetleń Możliwość komentowania Ząbczyk zrezygnował z kandydatowania została wyłączona
Rafał Ząbczyk
Rafał Ząbczyk

Z walki o fotel prezydenta Świdnicy zrezygnował radny Rafał Ząbczyk ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Decyzja zapadła na dzień przed inauguracją Kampanii Wyborczej ŚFR, która miała miejsce 10 października w Klubie Bolko. Stowarzyszenie wystawiło na jego miejsce Marcina Paluszka.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wystąpienia gościa specjalnego z Warszawy Joanny Kusiak, przedstawicielki Porozumienia Ruchów Miejskich, do którego należy także za sprawą Forum Świdnica. Gość przybliżyła trzy podstawowe filary, na bazie jakich działa PRM – I filar – tworzenie miast przyjaznych dla mieszkańców, II filar – odrodzenie samorządności i III filar – solidarność miast.

Układy nie pozwalają się przebić inicjatywom miejskim, zrobiliśmy badania i okazuje się, że w wielu miastach nieprzerwanie do 2002 roku rządzą Ci sami politycy.

Marcin Paluszek, prezes ŚFR przybliżył historię powstania stowarzyszenia.

Pewnego dnia usiedliśmy przy piwie dyskutując o placu przy ul. Franciszkańskiej i doszliśmy do wniosku, że może gdyby skonsultowano tę inwestycję z mieszkańcami, nie mielibyśmy betonu i granitu, tylko więcej zieleni. Powstała idea, aby powalczyć o miasto i o jego rozwój w takim kierunku jakiego oczekują mieszkańcy. Wysłaliśmy pismo do prezydenta, przedstawiliśmy nasz pomysł pn. Świdnicki Zakątek Książki, który naturalnie łączyłby się z sąsiadującą biblioteką. Niestety spotkał się z krytyką władz i odrzuceniem wszystkich naszych argumentów. Wtedy zrodził się pomysł Budżetu Obywatelskiego. Nasz upór, szereg rozmów z radnymi i gospodarzami miasta przyniósł w końcu zmianę myślenia. Po roku starań udało się zrealizować tę ideę, a dziś jesteśmy już po jego drugiej edycji. Wywalczyliśmy miejsca parkingowe na osiedlu Młodych przy kościele i rezygnację ze strumyka za 0,5 mln zł. na promenadzie w jego sąsiedztwie, także w ramach Budżetu wygrał nasz projekt oświetlenia placu zabaw przy parafii. Doprowadziliśmy również do tego, że miasto nie wyda pieniędzy na grające ławeczki w Parku Centralnym. Dołączają do nas kreatywni entuzjaści i tak tworzymy społeczną Świdnicę już od dwóch lat, w październiku właśnie – podsumował w skrócie.

Po prezentacji 19 kandydatów na radnych, których średnia wieku to 29,5 lat, przyszedł czas na prezentację kandydata na prezydenta. Ku zaskoczeniu wszystkich, nie jest nim Rafał Ząbczyk, a Marcin Paluszek właśnie.

– Doskonale rozumiem decyzję Rafała. Dziękuję mu za dotychczasową pracę i liczę na pomoc i dalszą owocną współpracę. Widać, że polityka nawet na poziomie lokalnym nie jest wolna od nienawiści, Świdniczanie są tą sytuacją zmęczeni, chcą zmiany, zmiany przez duże Z –zmiany mentalnej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mogli w końcu odetchnąć. Ludzie chcą żyć w mieście rządzonym przez osoby mądre, pomysłowe, kreatywne, pełne zapału – komentował prezes ŚFR. –Jestem z tego specyficznego pokolenia, w którym co drugi mój znajomy, przyjaciel mieszka i pracuje za granicą. Wielu socjologów twierdzi, że w pewnym sensie jesteśmy już dla swoich miast straconym pokoleniem. Ja tak nie uważam! Wciąż są w naszym mieście ludzie młodzi, ambitni, wykształceni, którzy jeszcze zostali i chcą uczestniczyć w życiu publicznym.

– Chcę miasta które jest nastawione głównie na zwykłe potrzeby. Samorządu, w którym decyzje nie zapadają ponad ich głowami. Priorytetem będzie stworzenie miasta przyjaznego dla najmłodszych i seniorów. Jeśli ten stan osiągniemy, wtedy w mieście dobrze będzie się czuł każdy mieszkaniec. Ważne będzie również zatrzymanie w Świdnicy dwudziesto, trzydziestolatków – mówił.

Wśród kandydatów sporo jest młodych mam, ojców i z przeszło 20-letnim stażem społeczna aktywistka, zaangażowana w sprawy miasta, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Zasłużona dla pomocy osobom niepełnosprawnym Bogumiła Barbara Barańska.

Kandydaci Świdnickiego Forum Rozwoju to:

1 Marcin Paluszek

2 Marcin Piotr Jeziorek

3 Natalia Plichta

4 Szymon Piotr Chojnowski

6 Jakub Józef Sidor

7 Tomasz Karol Marcinkowski

8 Mariusz Wiercigroch

9 Agnieszka Skrzyszewska

10 Malwina Paulina Nesterenki

11 Adrian Marcin Gączkowski

12 Magdalena Kuprowska

13 Maciej Leszek Paluch

14 Katarzyna Sroka-Nowicka

15 Tomasz Piotr Grudziński

17 Bogumiła Barbara Barańska

18 Łukasz Krawczyk

19 Marek Mateusz Marczewski

21 Rafał Jan Ząbczyk

22 – Dawid Andrzej Siwiak

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
7. Festiwal Reżyserii Filmowej!

Odpowiedź na krytykę Beaty Moskal–Słaniewska

Wybory Samorządowe

Kto wystartuje w wyborach

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone