środa Czerwiec 19, 2019

25 rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej

2014.11.12 461 Wyświetleń Możliwość komentowania 25 rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej została wyłączona
Helmut Kohl in Krzyzowa (Polen)
Fot. Artur Klose

12 listopada przypada 25. rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej – Mszy Świętej Pojednania, podczas której ówczesny kanclerz Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej.
Krzyżowa (dawniej Kreisau) jest miejscem historycznych spotkań Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycyjnej w stosunku do narodowo-socjalistycznej dyktatury. Krzyżowa jest również miejscem polsko-niemieckiej Mszy Pojednania. Jest więc kluczowym i symbolicznym miejscem dla pojednania polsko-niemieckiego i porozumienia europejskiego.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe rozpoczniemy od nabożeństwa ekumenicznego, by symbolicznie w imieniu Polaków i Niemców podziękować za dar wolności i pojednania oraz modlić się w intencji pokoju oraz pojednania dla wszystkich narodów Europy. Nabożeństwu przewodniczyć będzie Arcybiskup Alfons Nossol, który przed 25 laty koncelebrował Mszę Pojednania w Krzyżowej oraz Biskup Ryszard Bogusz
– mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

W tym samym dniu zostanie zaprezentowana koncepcja wystawy „Odwaga i Pojednanie” poświęcona niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie. Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o historii swojej i stosunków polsko-niemieckich.
Trzecim elementem upamiętniającym wydarzenia sprzed 25 lat będzie międzynarodowa konferencja pt. „25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata”.
Warsztaty młodzieżowe

W listopadzie i grudniu w ramach projektów wymian Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej realizowane będą warsztaty na temat Mszy Pojednania. W tygodniu obchodów odbędzie się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży z uczestnikami z Korei oraz Japonii. Stronę niemiecką reprezentować będzie młodzież z miasta partnerskiego gminy Świdnica – tj. ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim, honorowego obywatela tego miasta i jednego z działaczy Kręgu z Krzyżowej.

Załącznik do pobrania:

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Fot. mdk.swidnica.pl

Gimnazjum nr 3 najlepsze wMiejskim Graniu

Niepokorny festiwal w Świdnicy

Niepokorny festiwal w Świdnicy

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone