środa Czerwiec 19, 2019

Premier RP i Kanclerz Niemiec z wizytą w Krzyżowej

2014.11.20 436 Wyświetleń 1 odpowiedź
Premier RP i Kanclerz Niemiec z wizytą w Krzyżowej
Premier RP i Kanclerz Niemiec z wizytą w Krzyżowej

20 listopada w Krzyżowej Premier RP Ewa Kopacz wspólnie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel dokonają otwarcia wystawy „Odwaga i pojednanie”.

Uroczystość upamiętni 25–lecie Mszy Pojednania , która miała miejsce 12.11.1989 r. z udziałem ówczesnego Premiera Tadeusza Mazowieckiego i Kanclerza Helmuta Kohla.

25 lat temu, 12 listopada 1989 roku na dziedzińcu w Krzyżowej odbyła się Msza Pojednania z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza RFN Helmuta Kohla. Przekazany sobie symbolicznie znak pokoju zinterpretowano jako nowy początek w relacjach polsko-niemieckich. Wizyta zakończyła się podpisaniem wspólnej deklaracji. Otworzyła ona prace nad przygotowaniem nowych układów między Polską a Niemcami, granicznego oraz o dobrym sąsiedztwie. Wolą obu mężów stanu było utworzenie w Krzyżowej centrum spotkań młodzieży z Polski i Niemiec.

Już w najbliższy czwartek, 20 listopada 2014 roku Premier Ewa Kopacz i Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezmą udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej. Szefowe rządów spotkają się w byłej posiadłości rodziny von Moltke, dziś siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w celu uczczenia 25 lat wspólnych starań o pojednanie i porozumienie między niegdyś zwaśnionymi państwami, wezmą ponadto udział w uroczystym otwarciu wystawy plenerowej „Odwaga i Pojednanie”.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w całości została poświęconą niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie.

Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o swojej własnej i o wspólnej historii.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego powstała w wyniku międzynarodowego ruchu obywateli. Członkowie ruchu spotkali się po raz pierwszy w 1989 roku we Wrocławiu na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK) w celu omówienia budowy europejskiego centrum spotkań w Krzyżowej na miejscu dawnego majątku rodziny von Moltke. W wyniku tego spotkania, 30 uczestników wystosował pismo do polskiego ministra spraw zagranicznych, aby w polsko-niemieckich rozmowach rządów, rozpatrzyć utworzenie międzynarodowego miejsce spotkań oraz miejsca pamięci europejskiego ruchu oporu.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest właścicielem dawnej posiadłości rodziny von Moltke, w której obecnie znajdują się m. in. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Miejsce Pamięci i Akademia Europejska.

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Teresa Mazurek

Teresa Mazurek zapewniła sobie reelekcję

Pierwsza sesja rady gminy Świdnica VII kadencji

Pierwsza sesja rady gminy Świdnica VII kadencji

Powiązane wiadomości
Jedna odpowiedź do “Premier RP i Kanclerz Niemiec z wizytą w Krzyżowej”
  1. Mąż
    # 20 listopada 2014 z 18:23

    Ależ dlaczego autor nie wspomniał nic o lokalnym mężu stanu? Nie deprecjonujmy znaczenia tak wybitnego prezydenta, bez estymy którego cała ta impreza nie miałaby miejsca. To że pani Kopacz zechciała się na świdnickim właśnie gruncie spotkać z panią Kanclerz, to bez wątpienia zasługa naszego prezydenta. Gdyby to była Beata, to dwie pozostałe mężyni stanu by wybrały inne miejsce. Tak, powiedzmy STOP braku doświadczenia i komunistom, z którymi obie szefowe rządów tak zaciekle ongiś walczyły.