środa Czerwiec 19, 2019

Stara Kopalnia w Wałbrzychu – wkrótce otwarcie

2014.11.15 561 Wyświetleń Możliwość komentowania Stara Kopalnia w Wałbrzychu – wkrótce otwarcie została wyłączona
Wnętrze Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki - wizualizacja pracowni Nizio
Wnętrze Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki - wizualizacja pracowni Nizio

Już w najbliższą niedzielę zostanie otworzona Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, wybudowana na terenie starej kopalni Julia w Wałbrzychu. Na zwiedzających czekać będą wystawy i koncerty, a gwiazdą wieczoru została TSA.

Wnętrze Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki – wizualizacja pracowni Nizio

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki to multidyscyplinarna placówka, której celem jest ożywienie kulturalnego i społecznego  życia Wałbrzycha oraz regionu Dolnego Śląska. Nowoczesna przestrzeń publiczna ma także przełożyć się na większe zainteresowanie turystów. Na ponad 4 hektarach powierzchni i 16 pokopalnianych budynków znajdować będzie się Muzeum przyszłości, Kuźnia talentów, Maszynownia video i dźwięku, Ceramiczny Szlak Turystyczny, Wieża Ekologii, Górniczy i Geologiczny Szlak Turystyczny, restauracja i sklep. Stara Kopalnia będzie także siedzibą Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Jak można przeczytać na stronie projektu: „Rozmach, wielość funkcji i fakt, ze Stara Kopalnia jest największym tego typu kompleksem na świecie, czynią go inwestycją o niebagatelnym znaczeniu dla całego regionu. Znaczenie ma to, że zachowuje on historyczną pamięć o przemyśle, który legł u podstaw rozwoju Wałbrzycha i okolic na przestrzeni stuleci”.

Stara Kopalnia aspiruje do bycia nowym centrum miasta, z tej okazji zaplanowano huczne otwarcie obiektu. W najbliższą niedzielę, zwiedzający będą mogli odbyć wraz z przewodnikiem wycieczkę po Parku Wielokulturowym, wziąć udział w warsztatach, obejrzeć liczne wystawy i pokazy, przespacerować się po Wieży Widokowej, a także posłuchać zaplanowanych natenczas koncertów. Gwiazdą wieczoru niedzielnego otwarcia jest zespół TSA.

Plan zagospodarowania pokopalnianych nieużytków powstał w 1996 roku. Przedsięwzięcie rozpoczęto dopiero trzynaście lat później, w 2009 roku, a cała inwestycja kosztowała blisko 100 mln złotych, z czego połowę sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało pieniądze za pomocą dotacji unijnej, a drugą połowę zapewniła gmina Wałbrzych.

 
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
Lokalizacja: Wałbrzych, ul. Wysockiego 28
Inwestor: Gmina Wałbrzych
Projektant: Mirosław Nizio, Nizio Design International
Projekt: 2008
Ilustracje: Nizio International Design
 
Roksana Obuchowska
Redakcja DOKiS.pl 

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki to multidyscyplinarna placówka, której celem jest ożywienie kulturalnego i społecznego  życia Wałbrzycha oraz regionu Dolnego Śląska. Nowoczesna przestrzeń publiczna ma także przełożyć się na większe zainteresowanie turystów. Na ponad 4 hektarach powierzchni i 16 pokopalnianych budynków znajdować będzie się Muzeum przyszłości, Kuźnia talentów, Maszynownia video i dźwięku, Ceramiczny Szlak Turystyczny, Wieża Ekologii, Górniczy i Geologiczny Szlak Turystyczny, restauracja i sklep. Stara Kopalnia będzie także siedzibą Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Wałbrzyski Ośrodek Kultury zmienia swoją siedzibę i od teraz będzie się mieścił w nowo otwartej Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w

Wkrótce otwarcie lodowiska

Nowy Rok na Świdnickim rynku

Nowy Rok na Świdnickim rynku

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone