czwartek Kwiecień 25, 2019

Zielona przestrzeń dla obywateli

2014.11.04 349 Wyświetleń Możliwość komentowania Zielona przestrzeń dla obywateli została wyłączona

Z czym dziś kojarzy nam się zielony trawnik, np. w parku Centralnym? Właśnie, tylko z tym, że to zwykły trawnik. Zapomnieliśmy już jak można go wykorzystać. Istnieje przecież wiele zajęć, którymi można by się na zielonym skrawku podłoża zająć.

Nie do końca…

Za używanie trawnika, np. za położenie się na nim z kocem i książką możemy co najwyżej…dostać mandat od straży miejskiej pod zarzutem DEWASTACJI przestrzeni zielonej. Przyjazne władze miejskie mają prawo i obowiązek uwolnić trawniki dla ludzi, ale tylko tych, co z rekreacji potrafią rozsądnie korzystać: nie niszcząc zieleni, ani jej nie zaśmiecając. Gdyby straż miejska przestała ścigać normalnych obywateli , którzy chcą spokojnie odpocząć pod „chmurką” – można by było wylegiwać się na miejskich terenach zielonych do woli. Nawet na najbardziej reprezentacyjnych: Park Centralny, parki wokół starej części Świdnicy, Osiedle Zawiszów, Osiedle Młodych, teren zalewu, również rozkładać koce i piknikowe kosze, leżakować, plażować, jeść, bawić się, nawet muzykować ze znajomymi czy rodziną. Można by grać w kometkę, odbijać piłkę siatkową na trawniku publicznym – tak po prostu. Bez mandatów. Nie byłoby problemem postawić nawet grilla. 

Sam fakt korzystania z terenów miejskich – zielonych – nie może być podstawą do ukarania. Korzystać nie znaczy niszczyć, tu jest różnica wielka . Co innego, jeżeli ktoś świadomie niszczy trawę: rozkopuje ją, podpala, niszczy kwiaty tudzież gałęzie.No, chyba, że komuś przeszkadzałyby chwasty. Trawnik powinien być wizytówką miasta, miejscem relaksu, wypoczynku i rekreacji. Aby zachwycał piękną, gęstą trawą należy przyłożyć większe znaczenie do jego pielęgnacji – szczególnie koszenia.

 

Czy społeczeństwo obywatelskie Świdnicy ma prawo do korzystania z trawnika?

Proponuję zmiany, ponieważ o trawnik należy dbać a samo karanie za korzystanie z niego jest sprzeczne z prawem do wolności.

 

Założenia wolności trawnikowej:

-trawnik (teren zielony publiczny) jest dobrem wolnym i każdy obywatel ma prawo z niego korzystać 

-sam fakt korzystania z trawnika przez obywatela nie pociąga za sobą sankcji karnych, co za tym idzie nie jest wykroczeniem 

-terenu zielonego nie można niszczyć ale sam fakt korzystania nie jest jednoznaczny z niszczeniem 

-dowód na zniszczenie ma dostarczyć oskarżenie (obowiązek dowodowy) , w formie zadowalającej postaci start materialnych powierzchni i rodzaju uprawy, kosztów rekultywacji, naruszenia równowagi ekologicznej (zasada domniemania niewinności).

– organy państwa i terytorialne mają obowiązek obligatoryjny (obowiązujący, należny, konieczny) w pierwszej kolejności zastosowania środków oddziaływania społecznego lub wychowawczego .

– naprawa szkody wyłącza odpowiedzialność za wykroczenie , w formie naprawy osobistej lub zlecenia naprawy innej firmie na swój koszt .

Oczywiście, istnieją ogródki działkowe, ale co z tymi, którzy nie mają czasu się nimi zajmować, lub po prostu (a takich jest więcej) nie stać na taką wygodę?

 

Każdy Amerykanin Brytyjczyk, Niemiec, Francuz, członek państw UE , ma prawo do korzystania z terenu zielonego. Niektóre miasta w Polsce też przyjęły takie stanowisko –Szczecin, Poznań , Kraków , Ostrów Wlkp., mniejsze miejscowości po prostu nie reagują na ten problem , wolność trawnikowa jest tam normalnością , standardem wynikłym z tradycji obyczaju . O zieleń się dba , tam się rywalizuje o lepszy trawnik, kwietnik, jest to standard , dobry obyczaj, wykładnik statutu społecznego ale i wizytówka .

Jednak dzieci tuptające z przedszkolankami na placu Grunwaldzkim popełniają wykroczenie i ich rodziców i przedszkolanki można pociągnąć do odpowiedzialności .

Art. 144 Kw

§ 1. Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność albo depcze trawnik lub zieleniec lub też dopuszcza do niszczenia ich przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem, podlega …

Czy taki zakaz jest normalny? Czy czymś niewyobrażalnie złym będzie, kiedy wyjdziemy z żoną lub mężem na spacer i w pewnym momencie położymy się na trawniku na plecach i zaczniemy podziwiać chmury?

Korzystać nie znaczy niszczyć, nie znaczy nadużywać. To prawo naturalne człowieka, które należy przywrócić społeczeństwu obywatelskiemu.

 

autor: Marcin Jagnieszko

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Jak oceniamy opiekę nad najmłodszymi w Świdnicy?

Jak oceniamy opiekę nad najmłodszymi w Świdnicy?

Fot. mdk.swidnica.pl

ToTuToTam odwiedza groby zasłużonych

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone