środa Czerwiec 19, 2019

V Powiatowy Konkurs ” Młodość wolna od papierosa”

2014.12.03 417 Wyświetleń Możliwość komentowania V Powiatowy Konkurs ” Młodość wolna od papierosa” została wyłączona
V Powiatowy Konkurs " Młodość wolna od papierosa"
V Powiatowy Konkurs " Młodość wolna od papierosa" Fot. Powiat Świdnica

W roku 2014 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony był 20 listopada. Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Dlatego pięć lat temu panie pedagog z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu oraz Zespołu Szkół w Strzegomiu podjęły inicjatywę promowania życia bez papierosa, organizując konkurs poprzedzony działaniami profilaktycznymi dla młodzieży klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. W dniu 25 listopada w Zespole Szkół w Strzegomiu odbył się V Powiatowy Konkurs „Młodość wolna od papierosa”, w którym wzięli udział przedstawiciele 11 szkół. Na zaproszenie odpowiedzieli również znamienici goście: Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Zbigniew Okarmus, Sekretarz Gminy Strzegom, Iwona Zabawa – Budziszyn, Barbara Świątek – Inspektor Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Tomasz Marczak – dyrektor LO w Strzegomiu oraz w roli gospodarza Robert Wójtowicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Strzegomiu. Młodzież miała okazję sprawdzić swoja wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, wypełniając test wiedzy. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wyrównany i laureatów wyłoniono po dogrywce, a miejsca czołowe zdobyli:

I miejsce Alicja Grzeszczuk – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
II miejsce Daria Żelichowska – Zespół Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia w Świdnicy
III miejsce Daniel Dominik – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Organizatorami konkursu było Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu i Zespół Szkół w Strzegomiu, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Miasta w Strzegomiu. Wszyscy uczestnicy dostali symboliczne nagrody promujące nasze miasto, gadżety przekazane przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz dyplomy uczestnictwa. Konkurs był nie tylko okazją do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu uzależnienia od nikotyny, ale również poznania się i nawiązania nowych znajomości. Organizatorzy konkursu S. Witka, D. Sozańska, M. Kozłowska składają serdeczne podziękowania za udział w tej inicjatywie.

Kanał wiadomości
Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
Smalec gęsi firmy DESMAL, fot. Desmal.

Gęsina na św. Marcina. Smalec z gęsi przez cały rok

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone