środa Czerwiec 19, 2019

Joga Świdnica

2018.02.08 191 Wyświetleń Możliwość komentowania Joga Świdnica została wyłączona
Joga Świdnica
Joga Świdnica

„To nie jest osoba, która musi dostosować się do Jogi, ale Joga, która musi odpowiednio dopasować się do osoby”.

Sri Tirumalai Krishnamacharya

Słowa te, są dla mnie nie tylko najpełniejszą definicją Viniyogi, ale i samego nauczyciela, i jako motto stale towarzyszą mi w mojej osobistej praktyce Yogi jak i roli nauczyciela.

Ich autorem był Sri Tirumalai Krishnamacharya, ojciec współczesnej Jogi, Vinyasa Ashtanga Jogi, Mistrz Hatha Jogi, nauczyciel, uzdrowiciel, pisarz. Choć sam nigdy nie opuścił Azji, dzięki jego uczniom: Pattabhi Jois, B.K.S. Iyengar, Indra Devi oraz jego synowi T.K.V. Desikachar, jego nauczanie objęło cały glob. Obecnie nie istnieje system Jogi, który w jakimś stopniu nie otarł się o nauczanie Krishnamacharji.

Przekazując swą wiedzę A.T Krishnamacharya podchodził do Yogi na różne sposoby, a pod koniec swego życia stworzył miękką jej formę, określaną terminem Viniyoga, której propagowanie kontynuował jego syn T.K.V Desikachar w załonym przez siebie w Madras Centrum „Krishnamacharya Yoga Mandiran”.

Jedną z cech charakterystycznych tej metody jest nadanie szczególnego znaczenia oddechowi, bardziej zrelaksowanemu i powolnemu sposobowi zbliżania się do wykonania i osadzenia w asanach. Oddychanie i ruch są świadomie skoordynowane, a wdychanie i wydychanie realizuje się z różną długością i czasem trwania. Kiedy, ciało, oddech i uwaga poruszają się razem tworzą unikalne doświadczenie, poprawiające jakość każdego z nich i pozwalajace osiągnąć stan spokoju, bycia w harmoni i jasności umysłu, stan Yogi.

System nauczania w Viniyodze opiera się na zasadach Vinyasa Krama, inteligentnym podejściu, które krok po kroku zmierza ku asanie.

Dobór poszczególnych asan, ich kolejność i sposób realizacji odgrywają kluczowe znaczenie w każdej sesji, nadając jej unikatowy i terapeutyczny charakter. Jest on dostosowany do rzeczywistości i cech charakterystycznych uczestników zajęć, w oparciu o ich potrzeby, możliwości i aspiracje. Pod uwagę brane jest również miejsce, pora roku, dnia, temperatura i inne czynniki zewnętrzne.

Sekwencję asan najczęściej przygotowuję wcześniej, jednak zdążają sie sytuacje, kiedy w ostatniej chwili wskazane jest wprowadzenie większych lub mniejszych zmian i wówczas w zaufaniu do zdobytej wiedzy i doświadczenia oddaję głos swojej intuicji.

Ze względu na indywidualny i terapeutyczny wymiar sesji, aby zapewnić atmosferę komfortu proponuję zajęcia w małych max. 6 – 9 osobowych grupach lub spotkania indywidualne.

Po zajęciach uczestnicy otrzymują rozrysowaną sekwencję ćwiczeń, aby mogli samodzielnie powrócić do praktyki w dogodnym dla nich momencie i miejscu.

Joga Świdnica

Masaż bańkami chińskimi

Nie przegap aktualności śledź Swidniczanie.com i bądź na bieżąco!
Ładowanie...
0/5 - 0
Musisz się zalogować.
Wprowadzony w
XIX Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej Pracowników Samorządowych

XIX Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej Pracowników Samorządowych

Powiązane wiadomości
Komentarze wyłączone